Kobiety stanowią jedynie 24% pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem. W ramach obchodzonego w marcu Międzynarodowego Miesiąca Kobiet ekspertki Fortinet pokazują, co mogą zrobić firmy, aby stworzyć kobietom możliwości rozwoju i rozpoczęcia kariery w tym obszarze.
Badania pokazują, że kobiety wnoszą do miejsca pracy kluczowe umiejętności miękkie, niezależnie od branży, w której pracują. Często są lepsze od mężczyzn w takich obszarach jak podejmowanie inicjatywy, komunikacja, wykazywanie się odpornością, budowanie relacji i rozwijanie mocnych stron innych pracowników. Różnorodność jest nie tylko korzystna dla wyników finansowych, ale również sprzyja zwiększaniu kreatywności i innowacyjności oraz stanowi podstawę do lepszego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji w firmie.
Jak zwiększyć liczbę kobiet pracujących w branży cyberbezpieczeństwa?
Przyciągnięcie większej liczby kobiet do branży cyberbezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę w likwidowaniu luki w umiejętnościach. W miarę jak cyberprzestępcy znajdują nowe sposoby infiltracji sieci, obsadzanie wolnych stanowisk w obszarze cyberbezpieczeństwa powinno stać się priorytetem dla wszystkich przedsiębiorstw, które starają się bronić przed coraz bardziej złożonymi cyberzagrożeniami.
- Szkolenia i możliwości podnoszenia kwalifikacji
Oferowanie praktycznych szkoleń oraz możliwości podnoszenia kwalifikacji to świetny sposób na przyciągnięcie nowych talentów do branży cyberbezpieczeństwa, dający również szansę na rozpoczęcie nowej kariery. Oferta ta może również być skierowana do kobiet, które już zajmują się ochroną środowisk IT, ale chcą się rozwijać i awansować.
- Staże
Podczas gdy staże często są postrzegane jako zarezerwowane dla studentów lub niedawnych absolwentów, mogą być one przydatne także dla osób zmieniających zawód i zapewnić im cenne praktyczne doświadczenie w nowej branży. Praktyki mogą być doskonałym punktem wyjścia dla kobiet zainteresowanych pracą w cyberbezpieczeństwie, Role te zazwyczaj dają także szanse na pracę z doświadczonymi ekspertami i nawiązywanie kontaktów.
- Programy mentorskie
Programy mentorskie są bardzo dobrym narzędziem, mającym na celu zwiększenie liczby kobiet pracujących w branży cyberbezpieczeństwa, a także pomagającym zatrzymać je w miejscu pracy. Działania te są szczególnie pomocne dla kobiet, które nadal pracują nad swoją karierą w zakresie ochrony środowisk IT lub chcą rozwijać relacje z profesjonalistami w branży.
Podmioty sektora publicznego i prywatnego powinny tworzyć inicjatywy mające na celu przyciągnięcie i zatrzymanie większej liczby kobiet w branży cyberbezpieczeństwa. Inkluzywność musi stać się priorytetem, a firmy powinny mierzyć i śledzić postępy w zwiększaniu liczby kobiet w pracy, szkolić liderów oraz tworzyć środowisko otwartego dialogu i komunikacji.