Node js to bardzo rozpowszechniony język programowania. Jest zwykle wybierany ze względu na swoją wydajność, umożliwiającą tworzenie szybko ładujących się aplikacji. Do jego dodatkowych atutów należy dodać integracje z istniejącymi rozwiązaniami, które nie są tak skomplikowane, jak w przypadku innych języków, czy łatwość adaptacji przy szybkim rozwoju technologii, pozwalająca na tworzenie tzw. aplikacji i narzędzi future-proof. Nic więc dziwnego, że stosują go najwięksi — od LinkedIn po PayPal. Z tekstu dowiesz się czym jest Node js, czym charakteryzuje się powstawanie projektów w tej technologii oraz czego można spodziewać się po programistach wykorzystujących ten język w swojej pracy.
Node JS — co to jest dokładnie?
Node JS należy do języków z rodziny JavaScript. Do cech charakteryzujących rozwiązania w tej technologii zdecydowanie należy zaliczyć szybkość i elastyczność w budowaniu narzędzi cyfrowych, czy względną łatwość w dostosowaniu się do potrzeb postępującej digitalizacji. Dzięki temu Node jest jednym z powszechniej używanych języków do tworzenia rozwiązań typu future-proof (rozwiązań, które sprawnie będą działały w przyszłości pomimo dynamicznie rozwijającej się technologii i zapotrzebowania na coraz szybszy przesył danych lub czas ładowania). Z racji na swoje cechy, jest to też dobry wybór, jeśli chcemy ograniczyć dług technologiczny w czasie realizacji danego projektu. Co ważne, jest to rozwiązanie Open Source, a więc dostępne bez opłat i systematycznie optymalizowane przez programistów z całego świata.
No dobrze, ale czym Node JS jest dokładnie? Node JS to środowisko back-endowe wykorzystywane do uruchamiania naszych aplikacji, bez konieczności odpalania ich w przeglądarce. Stąd popularność jego wykorzystana w usługach API. Jego zastosowanie jest kluczowe w tych miejscach, gdzie potrzebujemy odpowiedzi w czasie rzeczywistym.
Jaką przewagę technologiczną daje nam wykorzystanie Node.js? Możemy stworzyć projekt w całości z wykorzystaniem jednej rodziny języków (JS). Dzięki temu zarówno napisanie, wdrażanie poprawek, jak i optymalizacja są znacznie prostsze do wdrożenia, a co za tym idzie, zespół developerski może skupić bardziej na celach biznesowych klienta niż na samej architekturze kodu i generowanych przez nią wyzwaniach.
Node JS development
Node js development umożliwia wdrożenie pewnej gamy rozwiązań do projektu, co czyni go bardziej wydajnym i nadaje elastyczność w reagowaniu na potrzeby użytkownika końcowego. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
- Mikroserwisy — są to, innymi słowy, małe jednostki kodu, które we współpracy z innymi takimi jednostkami składają się na działającą aplikację. Dzięki takiemu podziałowi łatwiej jest wdrażać, utrzymywać i rozwijać napisany przez nas produkt.
- Wątki robocze — są wykorzystywane w miejscach, które wymagają dużych obliczeń i obciążają system. Ta funkcja pozwala na sprytne wykonywanie zdarzeń w kodzie w sposób równoległy zamiast liniowego, co przekłada się na większą wydajność i szybsze przetwarzanie zleconych operacji.
- Pętle zdarzeń — Node jako środowisko nie czeka na ukończenie danego zadania, by przejść do następnej akcji, lecz w międzyczasie obsługuje inne operacje. Wynika to z tego, że środowisko deleguje odpowiedzialność za obsługę systemu w inne miejsce, dzięki czemu wzrasta jego prędkość i wydajność.
- Zastosowanie w Internecie Rzeczy (IoT) – prawie od początku rozwoju sektora IoT, twórcy wykorzystują w nim Node’a, a wszystko to przez możliwość przetwarzania licznych żądań i zdarzeń, wytwarzanych przez tysiące urządzeń w równocześnie, z zachowaniem odpowiedniej wydajności systemu i szybkości przesyłu danych.
Node JS developer
Programiści poruszający się w stacku technologicznym JS, z dobrą znajomością Node JS, to osoby, które nie muszą obawiać się w najbliższym czasie braku pracy. Z racji na poszukiwanie rozwiązań future-proof oraz bogatą rodzinę języków JS, osoby posługujące się Node’m w programowaniu często zostają full-stackami, czyli osobami, które kompleksowo są w stanie napisać rozwiązanie/aplikację — zarówno od strony wizualnej, jak i od strony działającej w tle mechaniki/logiki.
Od strony programowania, Node oferuje przede wszystkim dużo swobody w dobieraniu rozwiązań projektowych. Nie ma jednego schematu powstawania kodu w tym zakresie. Programista jest w stanie zbudować wszystko od zera i dostosować każdy istotny szczegół.