Czy kierowca może rozmawiać z samochodem? Okazuje się, że tak. Rozwiązania informatyczne oparte na sztucznej inteligencji dają taką możliwość. System wchodzi w interakcję z kierowcą w trakcie rozmowy, a jakby tego było mało, rozpoznaje naturalny język. Potrafi także zrozumieć osoby, które zazwyczaj nie mówią w danym języku lub mają silny akcent. Wygląda to jak fragment scenariusza filmu science fiction, jednak dla firm zajmujących się tworzeniem systemów informatycznych dla branży automotive, jest to rzeczywistość.
Zdaniem ekspertów z firmy GlobalLogic to dopiero początek zmian. Kwestią czasu jest wprowadzenie bardziej innowacyjnych rozwiązań, które będą dostępne nie tylko w samochodach klasy premium. Jednym z takich systemów jest wirtualny asystent oparty na sztucznej inteligencji, który niebawem zostanie zintegrowany z oprogramowaniem wykorzystywanym w pojazdach autonomicznych. System oferuje wiele możliwości m.in. nawiązywania rozmów z kierowcą, co zwiększa ochronę przed zaśnięciem za kierownicą.
O co można zapytać samochód?
Na przykład o prognozę pogody w miejscu, do którego zmierzamy. Za pomocą głosu możemy także ustawić cel podróży w systemie nawigacji. W przypadku wykrycia zmęczenia, wirtualny asystent zaproponuje przełączenie na tryb automatycznej jazdy.
Prace dotyczące pojazdów autonomicznych prowadzą także firmy w Polsce. W szczecińskim oddziale GlobalLogic opracowano model w pełni autonomicznego samochodu, który samodzielnie przemieszcza się i reaguje na pojawiające się przeszkody. Samochód powstał na bazie modelu Suzuki Samurai SJ-410. Karoserię wydrukowano na drukarce 3D, a sam model samochodu wyposażono w szereg rozwiązań, które ułatwiają przemieszczanie się pojazdu, a także reagowanie na pojawiające się przeszkody m.in. czujniki ultradźwiękowe, kamerę oraz LIDAR.
Projekt jest stale rozwijany. W najbliższym czasie zaplanowano implementację zaawansowanych funkcji systemu wspomagania kierowcy (ADAS) umożliwiających m.in. identyfikację znaków drogowych, wykrywanie obiektów znajdujących się na drodze (w szczególności funkcję wykrywania pieszych na przejściach, która wymusi awaryjne zatrzymanie pojazdu w celu uniknięcia kolizji), a także asystenta pasa ruchu, który będzie informował kierowcę o przekroczeniu linii na drodze.
Systemy informatyczne oparte na sztucznej inteligencji z pewnością ułatwią rozwój pojazdów autonomicznych. Obie technologie uzupełniają się wzajemnie – stwierdza Artur Perwenis, Delivery Head Szczecin GlobalLogic Sp. z o. o. Już teraz zakres poleceń głosowych, które samochód jest w stanie wykonać, jest całkiem spory. W ten sposób można ustawić szereg funkcji, których aktywacja wymagała wcześniej użycia systemu multimedialnego, ewentualnie przycisków na kierownicy – od temperatury po oświetlenie wnętrza. Sterowanie takie jest wygodne i szybkie, a dodatkowo znacznie poprawia poziom bezpieczeństwa. Do zmiany ustawień nie trzeba ani odrywać rąk od kierownicy, ani wzroku od kierunku jazdy.
Systemy informatyczne oparte na sztucznej inteligencji zapamiętują zachowania kierowców. Chodzi m.in. o ulubione trasy przejazdów, rodzaj słuchanej muzyki czy miejsca, które regularnie odwiedzamy. Jeśli w określone dni tygodnia jeździmy na zakupy do tego samego sklepu, to asystent z pewnością zauważy tę prawidłowość i zasugeruje odpowiednią trasę przejazdu. Jeśli zwykle w samochodzie słuchamy określonego gatunku muzyki, to wirtualny asystent włączy ulubioną stację radiową, lub zasugeruje odpowiedni utwór z pamięci smartfona podłączonego do systemu.