Site icon Blog technologiczny Web-News.pl

Jak rozliczać kryptowaluty ?

Rozpoczął się czas rozliczania podatków za 2022 r. Bieżący rok będzie pod tym względem wyjątkowy, ponieważ zmiany wynikające z Polskiego Ładu mogą rodzić niepewność oraz pytania. Do kiedy należy się rozliczyć, z jakiego formularza skorzystać albo w jaki sposób uwzględnić zyski z inwestycji, np. z kryptowalut, które pochodzą z kilku giełd? Nieodzowna wydaje się w tych okolicznościach pomoc doradców finansowo-księgowych oraz… technologii.

Wszyscy podatnicy rozliczający się w Polsce lub specjaliści ds. księgowości, którzy przygotowują takie zeznania w ich mieniu, mają czas na dostarczenie zobowiązań podatkowych do 30 kwietnia (w tym roku jest to wyjątkowo 2 maja). Pracodawcy z kolei mieli obowiązek przesłania PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia. Czas na dostarczenie ich pracownikom mają natomiast do końca lutego 2023 r. Na podstawie formularzy e-urząd skarbowy przygotował w tym roku wstępnie wypełnione zeznania, udostępniając je do wglądu od 15 lutego. Należy jednak pamiętać, że ma to swoje ograniczenia i może być niekorzystne dla rozliczającego.

Fiskus z zasady nie ma wglądu do wszystkich źródeł przychodu

Urząd skarbowy we wstępnym rozliczeniu uwzględnia jedynie podstawowe informacje. Z tego względu warto zweryfikować poprawność danych, dopisać przysługujące ulgi oraz dodać dochody podchodzące z niestandardowych źródeł.

Urząd skarbowy nie wie o nas bardzo wielu kwestii. Wśród nich wymienić należy m.in. to, czy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy nie jesteśmy osobą samotnie wychowującą dzieci. Nie wie też m.in., jaką kwotę wydaliśmy w ub.r. na Internet (ulga internetowa) czy docieplenie domu (ulga termomodernizacyjna), a także, czy mieliśmy dodatkowe źródła dochodu, pochodzące np. z zakupu i sprzedaży kryptowalut. Warto więc te wszystkie ulgi i preferencje wykazać w zeznaniu rocznym, aktualizując PIT, przed jego ostatecznym złożeniem – wyjaśnia Maciej Grzegorczyk, radca prawny i doradca podatkowy z KHG Hupajło Grzegorczyk & Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa.

O czym należy pamiętać, rozliczając kryptowaluty? Zalecana konsultacja z księgowym

Jednym z wyzwań dla podatników może być w 2023 roku rozliczenie kryptowalut za zeszły rok.

Należy mieć świadomość, że obowiązek złożenia zeznania dotyczy nie tylko osób, które uzyskały przychody z tytułu zbycia kryptowalut. Ma on także związek z tymi, którzy ich nie osiągnęli, ale ponieśli w danym roku kalendarzowym wydatki na zakup kryptoaktywów – tłumaczy r. pr. dor. pod. Maciej Grzegorczyk. Transakcje kryptowalutowe należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-38. Są one obłożone podatkiem 19% i należy je zakwalifikować jako przychód ze źródeł kapitałów pieniężnych. Występuje przy tym zwolnienie z podatku VAT oraz PCC. Aby mieć pewność, że ujęliśmy w zeznaniu wszystkie transakcje, należy gromadzić dowody obrotu kryptowalutami. Proces rozliczenia może wydawać się dosyć skomplikowany, dlatego zalecam konsultacje z doradcami finansowo-księgowymi. Z tego względu na rynku pojawiło się dla nich właśnie rozwiązanie Cryptiony, z którego korzysta również nasza kancelaria. Automatyzuje ono wszystkie procesy zbierania kryptoaktywów z różnych wirtualnych giełd, znacznie przyspieszając rozliczenie. Jeśli dany księgowy nie wie dokładnie, jak rozliczać kryptowaluty, aplikacja Cryptiony powinna pomóc mu w tym procesie. Nasze biuro rachunkowe również korzysta z tej aplikacji. Najważniejsza kwestia, która przydaje się w praktyce to łatwość podłączenia historii klienta i wygenerowanie, jakie w związku z tym miał łączne przychody i koszty na koniec roku podatkowego, co jest kluczowe dla ustalenia jego wyniku – dodaje Maciej Grzegorczyk.

Automatyzacja jednym ze sposób na uproszczenie i przyspieszenie rozliczenia kryptoaktywów

Cryptiony R&D to polsko-brytyjski startup oraz twórca aplikacji służącej do automatyzacji rozliczeń podatku od kryptowalut. W lutym br. udostępnił dedykowane narzędzie do księgowości kryptowalutowej, dedykowany dla sektora biznesowego.

Brak dostarczania przez giełdy użytkownikom jakichkolwiek raportów podatkowych jest naszym zdaniem jednym z głównych wyzwań przy rozliczaniu kryptowalut. Moment, w którym sam chciałem rozliczyć podatek od kryptowalut w 2020 roku był pretekstem do stworzenia narzędzia, które rozwijamy do dzisiaj, udostępniając właśnie rozwiązanie wspierające pracę doradców finansowo-księgowych ­– tłumaczy Bartosz Milczarek, CEO w Cryptiony R&D.

Platforma i aplikacja Cryptiony dla sektora biznesowego umożliwiają użytkownikom możliwość generowania raportów podatkowych, w których zebrane są wszystkie transakcje z giełd. Narzędzia te są zintegrowane z bankami – Narodowym Bankiem Polskim i Bank of England, a także ze wszystkimi najpopularniejszymi giełdami kryptowalut.

Rozwiązanie było rozwijane we współpracy ze specjalistami z biur rozliczeniowych. Księgowi mogą skorzystać z niego w modelu płatności pay as you go, czyli płatność następuje dopiero w momencie rozliczenia swoich klientów. To dla nich szansa na zdobycie nowych kontrahentów i zwiększenie przychodów firmy. Aplikacja jest dostępna w 4 różnych wariantach. Plan podstawowy jest darmowy.

Więcej informacji na temat rozwiązania Cryptiony dla sektora B2B można znaleźć na stronie: cryptiony.com.

Dynamiczny rozwój branży

Branża kryptowalut rozwija się na całym świecie bardzo dynamicznie. Według przewidywań, z końcem 2022 r. liczba posiadaczy kryptoaktywów miała osiągnąć miliard osób. Tylko w 2021 r. rynek urósł pod względem liczby użytkowników o 178% (ze 106 milionów na początku ówczesnego roku do 295 mln na jego koniec)[1].


[1] Crypto.com, Crypto Market Sizing Report 2021 and 2022 Forecast

Exit mobile version