Blog technologiczny Web-News.pl

Inteligentny monitoring wykryje niebezpieczeństwo i wezwie służby

Rozwiązania techniczne wspierają miasta nie tylko w zarządzaniu transportem czy planowaniu przestrzeni. Inteligentne systemy wideo mogą usprawnić także reagowanie na kryzysowe sytuacje – w razie zagrożenia automatycznie wezwą odpowiednie służby oraz pomogą im w sprawnym docieraniu na miejsce. Według badań takie rozwiązania mogą przyspieszyć czas reakcji w nagłych wypadkach nawet o 20–35%.

Inteligentny monitoring

Kryzys na żywo

Miejski monitoring wyszedł już z roli rejestratora przestępstw – nowoczesne systemy łączą mechanizmy sztucznej inteligencji, automatyzacji oraz big data. Dzięki prowadzonej w czasie rzeczywistym analizie danych z obrazu zarejestrowanego przez kamery można m.in. zautomatyzować reagowanie na sytuacje kryzysowe,takie jak klęski żywiołowe czy zagrożenie zdrowia i porządku publicznego.

– Inteligentny monitoring może identyfikować obecność osób w specjalnie chronionych, wyznaczonych strefach, w których nie powinny one przebywać, a następnie kierować tam służby miejskie. Wykryje też zasłabnięcia, zamieszki czy potencjalne stany paniki, np. biegnących ludzi. W każdej z tych sytuacji system nie tylko analizuje informacje w czasie rzeczywistym, ale też automatycznie wysyła alarmy do odpowiednich służb. Takie rozwiązanie od niedawna działa m.in. w Gdyni, gdzie powiadamia odpowiednie jednostki o gromadzących się skupiskach ludzi mówi Piotr Bettin, menedżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo w firmie Konica Minolta.

System monitoringu może uzupełniać technologia termowizji, która ostrzeże o ryzyku zaprószenia ognia czy pożarze, a nawet na bieżąco wykryje podwyższoną temperaturę ciała osób wchodzących do banku, urzędu lub szpitala.

Pod presją czasu

Gdy dochodzi do wykroczeń, wypadków czy sytuacji kryzysowych, inteligentne systemy wideo pomagają służbom w koordynacji działań oraz wykrywaniu sprawców. Mogą m.in. sterować ruchem i zapewniać służbom ratunkowym szybki dojazd specjalnymi korytarzami. Na podstawie zautomatyzowanej analizy są także w stanie wskazać miejsca, do których warto prewencyjnie skierować patrole.

Sztuczna inteligencja analizuje dane o wiele szybciej od człowieka, co zwiększa skuteczność reakcji na wszelkie niebezpieczne sytuacje i redukuje liczbę fałszywych alarmów nawet o 90%. Pomaga również władzom miasta i służbom w planowaniu oraz podejmowaniu odpowiednich decyzji, nawet pod presją czasu i wszelkiego rodzaju zdarzeń takich jak powodzie, rozruchy czy epidemie. Co ważne, chroni nie tylko zasoby, ale też pracowników służb miejskich oraz mieszkańców. Aby strzec prywatności obywateli zbierane dane są anonimizowane dodaje Piotr Bettin.

Exit mobile version