Ostatnio stanąłem przed problemem instalacji linux-a na płycie WAFER-LX-800 z procesorem AMD Geode 500 MHz. Jest to procesor o małym poborze mocy czyli 0,9 W i z tej racji stosowany jest w obecnych netbook-ach.
Niestety, mimo że z pozoru wygląda to na łatwą instalację, okazało się że tak nie jest. Z tej racji postanowiłem opublikować przebieg instalacji. Postawiłem na dystrybucję Debian-a Lenny bo akurat takiego miałem pod ręką.
Na płycie WAFER-LX-800 niestety nie ma interfejsu IDE lecz mini-IDE. Z powodu braku odpowiedniej przejściówki zmuszony byłem na istalację z pendrive-a . Jak to zrobić opisane jest np. na stronie. Ja wybrałem wersję netinst aby resztę potrzebnych pakietów pociągnąć przez sieć.
Niestety Debian w posiadanej przeze mnie wersji, zawiesza się w momencie boot-owania. Jest to oficjalnie zgłoszony bug . Należy zastosować się do ostatniej wiadomości w opisie bug-a, czyli przejść do edycji parametrów jądra linux-a i dopisać (w moim przypadku wyświetlacz ma rozdzielczość 800×600) : “video=lxfb:800×600-32@60” .
To tyle opisu, dalszych problemów z linux-em nie opisuje bo dotyczyły one panelu dotykowego. Jeżeli wystąpi zainteresowanie, opiszę również i ten problem.
<span class="dsq-postid" data-dsqidentifier="117 http://www.web-news.pl/?p=2891">5 komentarzy
Debian jest zbyt rozbudowany jak dla takiej platformy. Testowalem kilka dystrybucji (m.in. Ubuntu, Slackware) – polecam ten drugi razem z Fluxboxem jako GUI systemowe.
Odnosnie instalacji to proponuje uzyc drive DVD na SATA – ta plytka posiada dwa takie gniazda!
Wystarczy nagrac obrac instalacji na DVD a potem zainstalowac na plytce Wafer LX800. Jesli docelowo plytka ma zawierac system na karcie Compack Flash, to instalacja troche trwa. Mozna to ew. obejsc przygotowujac wczesniej instalacje na HDD i potem przeniesc na CF.
@Piotrek: Zdecydowałem się na Ubuntu przede wszystkim ze względu na łatwość instalacji poszczególnych paczek. Poza tym na swoich stacjonarnym komputerze także używam Ubuntu i chciałem zachować zgodność systemu ze względu na pisaną apikację pod Qt.
Tak, rzeczywiście trwa to trochę. Ale jednorazowo byłem skłonny poczekać:) . Zwłaszcza, że DVD na SATA też nie miałem pod ręką.
Jeśli masz jeszcze tą płytę WAFER-LX-800 prosze o kontakt krdpmim@op.pl