Gdyby zorganizować konkurs na najbardziej znienawidzoną część każdego smartfonu, jest bardzo duża szansa, że bateria byłaby zdecydowanym zwycięzcą takiego plebiscytu. Niezmiennie bowiem od lat my wszyscy, jako użytkownicy smartfonów, borykamy się z problemem krótko działających baterii w telefonach. Co gorsza, z czasem bateria działa coraz krócej. Można jednak częściowo temu zaradzić. Sprawdź jak wydłużyć czas działania baterii w telefonie!
#1 – ekran
Ekran to jeden z największych pożeraczy energii baterii. Duże, jasne wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości są bardzo zasobożerne.
Sposoby na zaoszczędzenie energii to:
– zmniejszenie jasności ekranu;
– ustawienie automatycznej regulacji jasności ekranu;
– skrócenie czasu automatycznego wygaszania działającego ekranu.
#2 – moduły łączności
Moduły łączności także mogą zabierać sporo energii smartfonowi. Najlepiej używać ich tylko, gdy rzeczywiście są potrzebne.
Zaoszczędź energię baterii wyłączając, gdy nie używasz:
– WiFi;
– hotspot;
– Bluetooth.
#3 – aplikacje
Duża liczba jednocześnie synchronizujących się aplikacji to prosta droga do częstego podłączania telefonu do ładowarki.
By wydłużyć działanie baterii możesz:
– wyłączyć odświeżanie aplikacji w tle (dana aplikacja będzie się wtedy odświeżać, gdy ją uruchomisz);
– wyłączyć automatyczne aktualizacje aplikacji;
– odinstalować rzadko używane aplikacje przy uprzednim sprawdzeniu, które powodują największe zużycie baterii.
#4 – synchronizacja z chmurą
Każdy współczesny smartfon ma możliwość synchronizacji kontaktów, dokumentów, zdjęć czy filmów z usługą chmury (np. Zdjęcia Google, Dysk Google, Apple iCloud, Microsoft One Drive). Wyłączenie bezustannej synchronizacji także przyczyni się do wydłużenia czasu pracy na baterii.
#5 – włączenie trybu oszczędzania energii
Tryb oszczędzania energii wyłącza część procesów synchronizacji, odświeżania aplikacji i modułów łączności za pomocą jednego kliknięcia. Jeśli więc nie chcesz ręcznie decydować o działaniu każdej z powyższych funkcji z osobna, możesz zbiorczo je wyłączyć wykorzystując właśnie tryb oszczędzania energii.
Nie pomaga! Bateria w telefonie nadal działa krótko!
Przedstawione wyżej sposoby nie zawsze mogą być skuteczne. Jeśli mimo wszelkich wysiłków musisz coraz częściej podłączać swój telefon do ładowarki, oznacza to, że konieczna będzie wymiana baterii.
Dzieje się tak dlatego, że baterie, a ściślej mówiąc akumulatory litowo-jonowe używane w smartfonach wszystkich producentów mobilnej elektroniki podlegają procesowi starzenia. W toku cykli ładowania ich pojemność zmniejsza się, co skutkuje krótszym działaniem.
Jeden cykl ładowania oznacza pełne rozładowanie baterii z poziomu 100% do 0%. Przyjmijmy, że w ciągu dnia wykorzystane zostało 70% baterii. W nocy bateria została naładowana do 100%. Jeśli następnego dnia stan baterii spadnie o 30 %, wyładuje się w sumie 100%, a dwa dni będą sumować się do jednego cyklu ładowania.
Akumulatory litowo-jonowe zachowują pełną sprawność przez kilkaset cykli ładowania. Jeśli użytkownik używa smartfonu intensywnie i ładuje go codziennie, bateria w jego urządzeniu może zacząć tracić pojemność np. po roku. Osoba ładująca smartfon rzadziej może zauważyć zmniejszenie się pojemności baterii np. po dwóch lub trzech latach.
Kiedy wymienić baterię w telefonie?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, akumulatory litowo-jonowe działają poprawnie przez kilkaset cykli ładowania. Dokładna liczba cykli ładowania jest zależna od producenta.
Dla przykładu, Apple podaje, że akumulator w iPhone działa poprawnie przez około 300 cykli ładowania. Późniejsze zmniejszanie się pojemności nie musi oznaczać od razu konieczności wymiany baterii. Zgodnie z zaleceniami techników z serwisu AppleFix wymiana baterii jest konieczna, gdy system iOS wskazuje maksymalną pojemność ładowania na poziomie 60%.
Na zakończenie
Technologia litowo-jonowa w jakiej wykonuje się akumulatory zasilające smartfony i wiele innych kategorii urządzeń mobilnych to, mimo postępu w stosunku do starszych technologii, nadal niedoskonałe urządzenia. Ośrodki naukowe wielu koncernów próbują zaradzić problemowi krótkiego działania smartfonów eksperymentując z nowymi technologiami. Niemniej, przed nimi jeszcze długa droga do opracowania i skomercjonalizowania nowych rozwiązań. Na razie musimy radzić sobie sami przy pomocy tych i być może innych sposobów na oszczędzanie baterii smartfonu.