Blog technologiczny Web-News.pl

Aplikacja TPNInfo-recenzja.

Będąc ostatnio w Tatrach, przy jednym z punktów informacji TPNu (Tatrzańskiego Parku Narodowego) zobaczyłem kod QR, a zaraz obok niego tag NFC. Wyciągnąłem smartfona i po chwili widziałem już aplikację w Google Play. Trochę ważyła, więc dodałem ją do listy życzeń, aby  pobrać ją później. Po zainstalowaniu aplikacja prezentuje się całkiem ciekawie:

Screenshot_2013-08-26-19-02-51
Z tego poziomu możemy przejść do różnych podmenu:

Zawiera informacje o parku, a także przydatne informacje min. zasady zwiedzania, opłaty wejścia na szlak, umiejscowienie parkingów i opłaty parkingowe, co robić gdy pada deszcz. Można tu znaleźć również komunikat turystyczny na dany dzień, np.: o zamknięciu jakiegoś szlaku.

Tu znajdziemy opisy i zdjęcia zwierząt i roślin, które możemy spotkać na terenie TPN.

 

 

Są tu zamieszczone informacje o oznakowaniu szlaków oraz propozycje tras wraz z opisami i informacjami dotyczącymi: długości, różnicy wzniesień, czasu przejścia oraz oznakowania szlaku(koloru).

Za pomocą rzeczywistości rozszerzonej(augumented reality) możemy sprawdzić, jakie szczyty widzimy oraz przeczytać informacje o nich. Pozycja ustalana jest za pomocą anten sieci komórkowej. Nie działa to zbyt dobrze, gdyż w górach w niektórych miejscach nie ma zasięgu sieci, a jeśli jest to bardzo słaby. Mi osobiście zdarzyły się sytuacje, w których dokładność mojego położenia wynosiła ponad 0,5 kilometra. Znacznie lepszym pomysłem byłoby lokalizowanie za pomocą nadajnika GPS. Niedokładna lokalizacja była przyczyną pokazywania zupełnie innych gór niż te które były widoczne na horyzoncie, nawet tych, umieszczonych w innej części Tatr.

Zamieszczone są tu informacje o prognozie dla: Zakopanego i Kasprowego Wierchu oraz aktualna pogoda, jaka panuje w Dolinie Pięciu Stawów, pod Morskim Okiem również na Goryczkowej.

Możemy tu sprawdzić, jakie wydarzenia kulturalne będą odbywały się w najbliższym czasie w Zakopanem.

Jest to po prostu najzwyklejsza mapa Tatr z naniesionymi szlakami. Zawiera min. poziomice, kolory szlaków.

Zawiera informacje o bezpieczeństwie w górach, przydatnych poradach oraz o zachowaniu się w razie wypadku.

Jest to moim zdaniem jedna z najciekawszych funkcji aplikacji. Na niektórych słupkach z podaną wysokością miejsca w którym się znajdujemy oraz z kierunkowskazami, możemy znaleźć tagi NFC i kody QR. Po wybraniu odpowiedniej opcji w aplikacji i sczytaniu informacji, dostajemy garść opisów i zdjęć lokalizacji, w której się znajdujemy.

Aplikacja jest bardzo ciekawa. Ma parę niedociągnięć, funkcja panorama to porażka, jednak pomysł jest bardzo dobry i mam nadzieję, że będzie dalej rozwijany. Może kiedyś będę mógł przetestować tą aplikację jeszcze raz i mam nadzieję, że nie znajdę w niej żadnych poważnych usterek.

A czy wy już korzystaliście z tej aplikacji? Co sądzicie o niej i pomyśle. Koniecznie piszcie w komentarzach.

Exit mobile version