Blog technologiczny Web-News.pl

Actina Cerberus P 6806 – recenzja routera z górnej półki

Opisywany router ze względu na zastosowane podzespoły oraz oferowane funkcje został zakwalifikowany przez producenta do tzw. wysokiej półki urządzeń. Mamy tu wydajny dwurdzeniowy procesor, port USB, 3 anteny o dużym zysku oraz kilka innych rozwiązań, które sprawdzą się w domu oraz biurze. Czy warto wydać prawie 200 zł na z pozoru zwykły router? Mam nadzieję, że recenzja urządzenia Actina Cerberus P 6806 pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.

Specyfikacja oraz funkcje
Specyfikacja ze strony producenta wygląda następująco:

Najciekawsze pozycje to ?stabilna łączność przyjazna graczom? oraz ?dwurdzeniowy procesor 800 MHz?. Zgodność ze standardem 802.11n w paśmie 2,4 GHz zapewnia (teoretycznie) maksymalną prędkość transferu na poziomie 450 Mb/s. O bezpieczeństwo dba szyfrowanie WEP/WPA/WPA2 oraz wbudowany firewall sprzętowy. Port USB pozwala na łatwe udostępnianie treści w sieci LAN.

Obudowa
Router jest wykonany w całości z plastiku ? na spodzie i bokach matowego, natomiast górna część zrobiona jest z błyszczącego plastiku o ciekawej fakturze (wzorze?). Dzięki temu router wygląda efektownie i można go bez obaw postawić w widocznym miejscu. Obudowa jest solidnie spasowana, przy ściskaniu nic nie trzeszczy, ale brakuje gumowych nóżek, obecnych w większości routerów, przez co urządzenie nie jest zbyt stabilne.

IMG_20150602_113944

Przedni panel zawiera 10 diod sygnalizujących stan urządzenie, wykorzystanie portów LAN, aktywność portu USB, usługi IPTV, oraz WPS. Po bokach oraz na spodzie urządzenia znalazły się otwory wentylacyjne ? przez co urządzenie podczas pracy grzeje się w umiarkowanym stopniu. Z tyłu producent umieścił kolejno włącznik sieci Wi-Fi, port USB 2.0, port WAN, 3 porty LAN (w tym jeden z obsługą technologii IPTV) oraz przycisk WPS/Reset.

Na spodzie urządzenia znajduje się naklejka z podstawowymi informacjami na temat urządzenia oraz otwory montażowe, które umożliwiają powieszenie urządzenia. Router został wyposażony w 3 anteny zewnętrzne, które nie są demontowalne ? możemy jedynie regulować ich pochylenie w zakresie 180°.

Dołączone akcesoria
Wraz z routerem otrzymujemy podstawowy zestaw akcesoriów:

Konfiguracja i obsługa
Aby zalogować się do panelu konfiguracyjnego należy podłączyć zasilanie do routera oraz połączyć się z nim za pomocą przewodu ethernet lub sieci Wi-Fi. Następnie w przeglądarce wpisujemy domyślny adres IP urządzenia, tj. 192.168.1.100. W oknie logowania podajemy standardowe dane dostępowe (podane na naklejce na obudowie urządzenia – login admin oraz hasło pentagram).

Po pierwszy zalogowaniu się pojawi się kreator, który pomoże w pierwszej konfiguracji urządzenia. Możemy wybrać połączenie ze statycznym lub dynamicznie przydzielanym adresem IP. Poniżej znajduje się pole do wpisania hasła zabezpieczającego naszą sieć bezprzewodową (domyślnie jest to 12345678).

W całym menu znajdziemy kilka głównych zakładek:

Sam panel jest bardzo intuicyjny, jednak brak w nim polskiego języka.

Testy praktyczne
Urządzenie zostało przetestowane w warunkach typowych dla użytkowników domowych – w piętrowym domu jednorodzinnym. Router został umieszczony na pierwszym piętrze i jego zadaniem było zapewnienie bezprzewodowego dostępu do Internetu na pierwszym piętrze oraz na parterze.

Testy na piętrze na którym znajdował się router wypadły bardzo dobrze. Urządzenie zapewniało bardzo mocny sygnał, który docierał do każdego z pokoi. Udało się osiągnąć maksymalną dostępną prędkość połączenia z Internetem.

Na parterze zasięg był już nieco mniejszy – średnio o 2 kreski mniej, niż na pierwszym piętrze. W kuchni, czyli pomieszczeniu najbardziej oddalonym od routera połączenie z routerem było bardzo niestabilne i często się zrywało.

Podsumowanie
Actina Cerberus P 6806 kosztuje około 200 zł. Oprócz podstawowych funkcji routera urządzenie pozwala też np. na podłączenie dysków USB lub drukarek, czy też skorzystanie z usługi IPTV. Zastosowanie zewnętrznych anten sprawiło, że router zapewnia przyzwoitą siłę sygnału nawet w najbardziej oddalonych miejscach. Niestety szkoda, że producent nie wyposażył modelu P 6806 w moduł obsługujący pasmo 5 GHz – jest to już obecnie praktycznie standardem w większości routerów. Oryginalna stylistyka może się podobać, a staranne wykonanie tylko podnosi ogólną ocenę. Jako minus można potraktować brak polskiego języka w menu.

Exit mobile version