Blog technologiczny Web-News.pl

AC dla każdego – test routerów Actina P6820 oraz Linksys XAC1200

Standard Wi-Fi 802.11 ac jest już obecny w świadomości użytkowników od dłuższego czasu, jednak ze względu na wysokie ceny routerów i kart sieciowych, trudno mu było trafić także do domów internautów. Aby zmienić ten stan rzeczy, główni producenci urządzeń sieciowych wprowadzają do swoich ofert modele o nieco bardziej przystępnej dla zwykłego Kowalskiego cenie. Opisywane w tym tekście modele firm Actina oraz Linksys to przedstawiciele 2 różnych kategorii: P6820 od Actiny to podstawowy model, który charakteryzuje się niską ceną, natomiast XAC1200 to nieco bardziej zaawansowany model, jednak kosztujący 3 razy tyle, co pierwszy model. Mam nadzieję, że w tym artykule odnajdziecie odpowiedź na pytanie, który model warto wybrać dla siebie!

actina-linksys1

Specyfikacje urządzeń Wi-Fi AC

Zacznę od głównej wspólnej funkcji – czyli zgodności ze standardem IEEE 802.11 ac (oba modele są oczywiście zgodne z poprzednimi wersjami tego standardu). Routery są też dwuzakresowe, obsługują szyfrowanie WEP/WPA/WPA2, oferują funkcje kontroli rodzicielskiej, QoS, wbudowany firewall oraz przycisk WPS. Na tym podobieństwa i oferowane przez router firmy Actina możliwości się kończą. Linksys oferuje nieco więcej – między innymi wbudowany modem ADSL2+, obsługę technologii Beamforming (poprawa zasięgu sieci Wi-Fi), wbudowany port USB 3.0, porty Gigabit Ethernet (P6820 ma porty Fast Ethernet), zgodność ze standardem DLNA Certified, czy też możliwość stworzenia dedykowanej sieci dla gości. Nie są to funkcje niezbędne każdemu użytkownikowi, jednak szczegółowo o możliwościach w dalszej części tekstu.

Linksys XAC1200:

Actina P6820:

Podsumowując – Actina P6820 oferuje solidne podstawowe funkcje (no może poza tymi portami Fast Ethernet), które w zasadzie powinny wystarczać do codziennego korzystania z sieci w domu oraz biurze. Najbardziej brakuje wbudowanego portu USB. Linksys XAC1200 oferuje za to multum dodatkowych funkcji, z których skorzystają głównie zaawansowani użytkownicy.

Zawartość pudełek

Opakowania routerów są utrzymane w ciemnej kolorystyce i mają nadrukowane głównie informacje dotyczące najważniejszych funkcji. Mimo zbliżonego rozmiaru obu urządzeń, Linksys jest sprzedawany w większym pudełku. Zawartość zestawu jest bardzo podobna – w obu przypadkach oprócz routera dostajemy zasilacz, instrukcję konfiguracji, krótki przewód sieciowy. Linksys dodatkowo oferuje płytę CD z instrukcją.

Zestaw Actina:

Zestaw Linksys:

Podsumowując – są to standardowe akcesoria, żaden z producentów nie wychyla się poza szereg.

Wygląd i wykonanie routerów

Jeśli chodzi o wygląd i wykonanie, te dwa modele różnią się diametralnie – użytymi materiałami, rodzajem konstrukcji i ergonomią. Zacznę od modelu Actina P6820.

Obudowa routera została skonstruowana w taki sposób, że urządzenie możemy postawić pionowo. Jest to cecha unikatowa, ponieważ większość możemy używać w pozycji poziomej, ale niekoniecznie musi się to podobać wszystkim użytkownikom. Mogłoby się wydawać, że z powodu nietypowej pozycji urządzenie może być niestabilne, ale o dziwo całość jest odpowiednia wyważona i nie ma ryzyka przewrócenia. Spód routera jest też pokryty gumą, dzięki czemu urządzenie nie ślizga się po biurku czy szafce.

Actina P6820 ma obudowę wykonaną głównie z białego, błyszczącego plastiku, na którym widać osadzający się kurz i odciski palców. Środkowy element to z kolei żółty plastik. Obudowa ma bardzo ciekawy kształt, dlatego bez obaw możemy postawić router w widocznym miejscu. Na froncie urządzenia znajdziemy diody sygnalizujące stan poszczególnych portów i sieci Wi-Fi, a z tyłu producent umieścił 4 porty RJ-45 (nieszczęsny Fast Ethernet), przycisk WPS, przycisk Reset, włącznik Wi-Fi oraz złącze zasilania. Na obudowie znalazło się też dużo otworów wentylacyjnych, chociaż podczas pracy nie udało się zauważyć przegrzewania.

Linksys XAC1200 prezentuje kompletnie odmienny styl – jest wykonany z matowego plastiku o ciemniej kolorystyce. W tym modelu zastosowano tradycyjną, poziomą konstrukcję, która mimo że jest mniej nowoczesna, nadal prezentuje przyzwoity poziom. Jest bardziej elegancka i mniej krzykliwa, niż w routerze P6820. Dioda sygnalizująca stan urządzenia jest tylko jedna, ciekawie wkomponowana w górną część obudowy. Otwory wentylacyjne znajdują się po bokach, jednak tak samo jak w przypadku routera Actina nie występuje tu przegrzewanie. Z tyłu producent umieścił dostępne złącza: port USB 3.0, 5 portów RJ-45, przycisk zasilania, WPS i Reset.

Podsumowując – oba urządzenia przyciągają uwagę. Linksys spodoba się konserwatystom i fanom minimalizmu, a Actina wpadnie w oko użytkownikom szukającym niecodziennie wyglądającego sprzętu. Ergonomia również stoi na wysokim poziomie, nie ma problemów z korzystaniem z portów czy przycisków.

Konfiguracja

Po podłączeniu zasilania i okablowania należy skonfigurować oba urządzenia do działania. Routery nie wymagają instalacji żadnych sterowników, panele konfiguracyjne są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Adres dostępowy i dane logowania odczytujemy z naklejki na spodzie obudowy. Obie firmy wyposażyły swoje routery w wygodne kreatory konfiguracji, które pomogą w szybkim ustawieniu odpowiednich parametrów początkującym użytkownikom.

Linksys XAC1200 wyróżnia się pełnym spolszczeniem interfejsu konfiguracyjnego. Samo menu jest nowoczesne i podzielone w logiczny, przejrzysty sposób. Interfejs jest przyjazny i łatwy w obsłudze – myślę, że żaden użytkownik nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniej opcji.

Menu w Actinie P6820 jest dostępne wyłącznie w języku angielskim i jest też mniej intuicyjne. Podstawowa konfiguracja nie będzie problemem, ale w poszukiwaniu zaawansowanej opcji można się pogubić.

Podsumowując- bardziej przypadł mi do gustu panel konfiguracyjny routera Linksys – jest po prostu ładniejszy i dodatkowo w pełni spolszczony.

Testy praktyczne

Procedura testowa została wykonana w mieszkaniu o powierzchni około 70 m2. Router był umieszczony w skrajnym punkcie mieszkania, punkt pomiarowy “10 m” znajdował się w tym samym pomieszczeniu co router, natomiast punkt “25 m” w najdalszym punkcie od routera, za 1 ścianą. Transfer pliku 1 GB z komputera stacjonarnego z kartą  TP-Link Archer T4U do laptopa z kartą D-Link DWA-182.

Osiągnięte prędkości:

Linksys XAC1200:

Actina P6820:

Podsumowując – Linksys oferuje lepsze prędkości przesyłania i większą stabilność połączeń. W przypadku Actiny zdarzyło się, że w odległości 25 metrów połączenie zostało zerwane.

Podsumowanie

Opisywane routery to konstrukcje przeznaczone dla zupełnie różnych grup docelowych. Actina to zdecydowanie urządzenie dla osób szukających prostego routera z obsługą sieci AC, którym wystarczą podstawowe funkcje i średnia wydajność. Natomiast Linksys to prawdziwy kombajn, oferujący wiele przydatnych (jeżeli ich rzeczywiście potrzebujemy) funkcji oraz niezłą wydajność. Jednak coś za coś – router firmy Linksys kosztuje prawie 4 razy tyle, co router Actiny. Polecam… oba modele! W zależności od potrzeb i zasobności portfela każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

Actina P6820:

Plusy:

Minusy:

Linksys XAC1200:

Plusy:

Minusy:

http://linksysblog.pl/product/xac1200/

Exit mobile version